روزنامه هشت صبح به تاریخ دهم جوزا خبر دیدار معاونان وزارت‌های داخله‌ی طالبان و پاکستان در کابل، را منتشر کرده و آن‌را به درگیری‌های مرزی اخیر ربط داده است. اما یافته‌های درستی‌سنجی سنجه نشان می‌دهد که بخشی از اطلاعات این خبر نادرست است.

این روزنامه خبر دیدار محمدنبی عمری، معاون وزارت داخله‌ی طالبان و محمد خرم آغا، معاون وزارت داخله‌ی پاکستان را زیر عنوان «معاونان وزارت‌های داخله طالبان و پاکستان درباره درگیری مرزی اخیر گفت‌وگو کردند»، منتشر کرده است.

در متن خبر روزنامه هشت صبح آمده است: «دو طرف در این دیدار بیش‌تر درباره درگیری مرزی اخیر در ساحه «بِشام» گفت‌‌وگو کرده‌ و بر همکاری واقعی امنیتی تأکید کرده‌اند.»

سنجه اطلاعات درج‌شده در متن این خبر را درستی‌سنجی کرده و دریافته است که بخشی از اطلاعات آن نادرست است و «بشام» یک نقطه‌ی مرزی بین افغانستان و پاکستان و محل درگیری میان مرزبانان طالبان و پاکستان نیست.

بشام شهری است در ناحیه شانگلا در ایالت خیبر پختونخوا، پاکستان. این شهر در حدود ۶۰ کیلومتری شرق سوات، ۲۵۰ کیلومتری شمال راولپندی-اسلام آباد، و ۲۷۰ کیلومتری شمال شرقی مرکز استان، پیشاور، پاکستان واقع شده است.

طبق یافته‌های سنجه، «بشام» نام شهری در ولسوالی «شانگله» ایالت خیبرپختونخوا‌ی پاکستان است که در ۲۶ ماه مارچ سال جاری میلادی، موتر حامل انجنیران چینی در آن هدف حمله قرار گرفت.

بررسی اعلامیه‌های وزارت داخله‌ی طالبان و وزارت خارجه‌ی پاکستان نیز نشان می‌دهد که در دیدار معاونان وزارت‌های داخله‌ی طالبان و پاکستان در مورد درگیری‌های مرزی صحبت نشده است. دو طرف درباره‌ی حمله بر شهروندان چینی در ساحه‌ی «بشام» بحث کرده‌اند. در این حمله پنج انجنیر چینی و راننده‌ی پاکستانی آن‌ها کشته شدند.